pondělí 6. 11.
ANETA LANGEROVÁ & KORBEN DALLAS - TURNÉ NEKONEČNĚ
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Jak se z Konečně stalo Nekonečně aneb Aneta Langerová a Korben Dallas představují svůj nový singl Neustoupím a vydávají se na turné.

Nekonečné čekání se končí a Aneta Langerová s Korben Dallas vyráží na turné. Od vydání jejich první společné písně Sen uběhlo již sedm let. Turné k EP Konečně, které bylo plánováno na duben 2020, bylo zrušeno v poslední chvíli kvůli právě se rozbíhající pandemii covidu, stejně dopadly i koncerty přeložené na podzim stejného roku. Obě strany byly následně zaměstnány vlastními aktivitami – Langerová vydala a koncertuje s úspěšným albem Dvě slunce, Korben Dallas se svou deskou Deti rýb. Všichni však cítili, že nemohou nechat jejich společný projekt nedokončený. Po třech letech tak přicházejí s novou písní Neustoupím z alba Nekonečně, které mapuje celou jejich dosavadní společnou tvorbu, doprovázeném sérií šesti koncertů v Čechách a na Slovensku. Na československé cesty se vydávají s dlouholetými členy Anetiny skupiny – klavíristou Jakubem Zitkem a violoncellistkou a zpěvačkou Dorotou Barovou. Barová v minulosti spolu se třemi muzikanty z Korben Dallas stála rovněž za formací Tugriki. Konečně se tak všichni setkají na jednom pódiu a svým posluchačům odehrají multižánrový program, jehož součástí budou písně nejen z alba Nekonečně, ale i jejich největší hity.

Sedm let poté, co Aneta Langerová a Korben Dallas nahráli první společný singl, vydávají LP desku se všemi osmi písněmi, jež spolu během let vytvořili.

„Kluky vždy ráda vidím. Je to pro mě záruka hudebního dobrodružství,“ směje se Aneta. „Když jsem před lety slyšela první tóny písně Sen, začala jsem snít o tom, že spolu vytvoříme víc než jednu píseň, a to se naplnilo. Kluci složili skladby, v nichž se vždy trefili do mé životní situace, do myšlenek, které mi běžely zrovna hlavou, mají výjimečnou schopnost telepatie,“ říká Aneta. „Jsem ráda, že jsme se setkali nejen ve studiu, ale že nás konečně čekají i společné československé koncerty turné Nekonečně,“ těší se Aneta.

„Naše kapela a Aneta, to jsou dva odlišné světy. Jsou to však světy, které se záhadným způsobem doplňují, rádi se navzájem navštěvují a vždy odcházejí z těchto setkání obohaceny. Ale hlavně – vždy se jim povede vytvořit spolu něco, co má svou jasnou tvář, odlišnou od jejich samostatné tvorby,“ říká frontman Korben Dallas Juraj Benetin.

Tyto světy se setkávaly na různých místech a pod různým producentským dohledem. Píseň Sen, jíž se celá spolupráce odstartovala, měl na starost Petr Ostrouchov, orchestrální základ nahrál v Bratislavě Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, kapelové party a zpěv se dokončovaly ve studiu Sono, o zvuk se postaral Milan Cimfe. Šest písní z EP Konečně vznikalo v prešovském studiu Experientia a bratislavském Cobra Sound Studiu, o produkci a mix pečoval Ľuboslav Petruška, který byl do roku 2021 členem Korben Dallas. Novinka Neustoupím se nahrávala opět v Bratislavě a produkoval ji frontman skupiny Le Payaco Tomáš Sloboda, jenž ve spolupráci s Martinem Čemem rovněž celou desku sestavil.

„Nápad vydat společné nahrávky Korben Dallas s Anetou na vinylu považuji za výborný. Právě v tomto zvukovém formátu se nejlíp ukázalo, jak funguje mezi skladbami symbióza aranží a textů v podání dvou největších hlasů na slovenské a české scéně současnosti,“ říká Sloboda. „Prostor mezi první a nejnovější nahrávkou je pár let, a to nám odkrývá možnost lépe pochopit umělecký posun a záměr této výjimečné spolupráce.“

O návrh obalu se postaral grafický designér Boris Meluš, absolvent pražské UMPRUM a spoluzakladatel bratislavského kulturního a kreativního centra Nová Cvernovka. „Navrhovat v dnešní době obal na LP je takový malý svátek. Velký nepraktický formát archaického nosiče, který umí nahradit i plakát, je ideálním prostorem pro grafické bádání mimo běžná praktická zadání. Zkoumal jsem tedy limity čitelnosti deformace písma, prostorových iluzí či slovních hříček při hledání (ne)konečna,“ říká Meluš. „Byla to radost, a kdyby nebylo písničky Rozhodnutia ze samotného alba, asi bych při ní strávil ještě výrazně víc času,“ směje se designér odvolávajíc se na skladbu, která upozorňuje na to, že někdy „i špatné rozhodnutí je lepší než žádné“.

Aneta a Korben Dallas dopřáli polovině společných písniček i klip – videa ke skladbám Sen a Konečně režírovala Lucia Pacek Halmová, klip k Rozhodnutiam sestavil Lukáš Kodoň a novinku Neustoupím natočil Braňo Špaček.

Autorem fotografie na zadní straně přebalu je bubeník Korben Dallas Ozo Guttler. „Byl říjen a při své oblíbené prvorepublikové cestě se objevily kupy posbírané řepy. Byla mírná mlha a vzduch voněl podzimem. To místo, kde jsem stál, je velmi starou křižovatkou cest a má zvláštní kouzlo. Setkává se tam nekonečno s konečnem. Počkal jsem, než se traktor s vlečkou ocitl na konci cesty a vyfotil jsem to,“ popisuje okolnosti vzniku fotografie Guttler.


 
Doporučujeme