pátek 4. 11.
Matija Solce & Lutkovno gledališče Ljubljana ► DARKROOM
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Podle pohádky Hanse Christiana Andersena Statečný cínový vojáček.

V této temné komoře zanechávají předměty, herci i diváci paměťové otisky událostí ze svého života a událostí z Andersenových příběhů. Andersenův projev představivosti je výrazně loutkový, neboť jeho objekty vždy působí jako subjekty. Pokud voják spadne z police, spadl, protože chtěl utéct.Darkroom zkoumá vlastnosti objektů z jejich vlastní perspektivy a přivádí je k životu. Rytmický text, expresivní hudební pasáže, vztah mezi minimalismem a kakofonií, kontrasty mezi atmosférou čajového obřadu a živou animací. Podívejte se na svět z pohledu cínových vojáčků, kteří nikdy nechtěli být vojáky.

Tvorba Matija Solce, renomovaného a cenami ověnčeného loutkového režiséra, herce, loutkáře a hudebníka, úzce prolíná hudbu a divadlo. Jeho představení jsou zároveň loutková show i interaktivní hudební skladba. Divák stává součástí divadelního experimentu a neustále objevuje neočekávané.

Lublaňské loutkové divadlo je jedním z partnerů evropského projektu Puppets & Design (P&D), vedle Gorizia's CTA (Centrum divadelní animace), českého Studia Damúza a Istituto Europeo di Design (Evropský institut designu) ze Španělska. Cílem projektu, který sdružuje loutkáře a průmyslové designéry, je vdechnout duši obyčejným, každodenním předmětům a dát jim zcela nový význam a především umělecký kontext v rámci objektového divadla. Aby předměty získaly duši, život a osud, musí překročit svou omezující materialitu a utilitární rozměr.

Součást evropského projektu Puppets & Design.

Režie, adaptace hudba: Matija Solce Umělecká koncepce: Tomáš Žižka, Nerea Cuesta Garcia Hrají: Asja Kahrimanović Babnik, Gašper Malnar, Miha Arh, Filip Šebšajevič a. g., Tončica Knez a.g., Klemen Kovačič a. g., Tajda Lipicer a. g., Sara Šoukal a. g., Helena Šukljan a. g. Dramaturgie: Jelena Sitar, Benjamin Zajc Spoluautor hudby: Filip Šebšajevič Light design: Kristjan Vidner Loutky a kostýmy: Olga Milić, Iztok Bobić, David Klemenčič, Sandra Birjukov, Marjetka Valjavec, Nerea Cuesta Garcia, Blaž Vrhovec, Uroš Mehle, Zoran Srdić.


 
Doporučujeme