úterý 7. 12.
ZRUŠENO - LIVEUROPE FESTIVAL ► YĪN YĪN /NL, BLACK SEA DAHU /CH, DEVA /HU, AMELIE SIBA /CZ, BRATŘI /CZ A DALŠÍ
18:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

7. prosince se uskuteční další ročník Liveurope festivalu. Ten na třech scénách Akropole uvede 11 hudebních objevů z různých částí evropského kontinentu.

Poprvé v Praze vystoupí nizozemská skupina YĪN YĪN, která míchá psychedelický pop s asijskou hudbou. Za domácí scénu se představí například elektronická skupina Bratři a výrazné hudebnice Amelie Siba a Aiko.

Švýcarsko budou reprezentovat indie-folkaři Black Sea Dahu, dále zahrají například slovenský objev Lash & Grey, katalánské duo Los Sara Fontan, polský showman Horsy, maďarská Deva, či francouzská úderná dvojice Orange Dream.

PROGRAM:

LASH AND GREY

Kristin Lash a Jakob Gray patří k nejvýraznějším mladým osobnostem slovenské hudební scény. Díky vášnivým, oduševnělým a emotivním vokálům doprovázených zranitelnými texty, jasnými harmoniemi a mohutnými popovými háčky, nelze jejich jména ignorovat. Vystupovali se světovými hvězdami, jako Stanley Clarke nebo Candy Dulfer, na největších slovenských hudebních festivalech. V roce 2019 zvítězili v soutěži Bratislavské jazzové dny pro mladé umělce a v soutěži JazzStartUp 2019.

Jejich schopnost vnést vynalézavost do výrazu je odlišuje od dnešních hudebních a módních trendů a dává jejich zvuku pocit nadčasovosti. Album Sleepin` With The Lights On je skvělým úvodem k jednomu z nejvíce vzrušujících soulových hlasů dneška.

AMELIE SIBA

Mladá, půvabná písničkářka z Prahy, je jednou z nejvýraznějších tváří současné české nezávislé hudební scény a její jméno je především spojováno s pojmy něžnosti a blízkosti.

Hudebnice vkládá do každé z písniček svůj vlastní příběh, který se týká retrospektivních stavů a rozpoložení jí samotné. Texty působí jako deníkové zápisy, jejichž ústředními tématy jsou dospívání a vztahy jak sám k sobě – z pohledu vnitřní bolesti, nejistoty a hledání hodnot – tak i k druhým. Svá vyprávění doprovází Amelie jemnými kytarovými melodiemi a decentní elektronikou, která tvorbě dodává dreamy nádech. Písničky mohou sice na první pohled působit depresivně, ale jsou především plné naděje a dávají pocit sounáležitosti a víry v lepší budoucnost – protože „čas jde dál“. I přes to, že se mnohdy jedná o konkrétní zážitky samotné hudebnice, velmi snadno se s každým z příběhů posluchač dokáže ztotožnit a může v sobě nalézt svou „pubertální holku“. Amelie klade silný důraz na osobní, komorní přístup ke svému publiku a vytváří tak jedinečnou intimní atmosféru koncertů, která může působit až terapeuticky.

BRATŘI

Bratři jsou nový objev na české elektronické scéně. Dvojčata Jiří a Ondřej vytvořili hudební projekt, který se žánrově pohybuje mezi kombinací chytlavé taneční elektroniky a techna. Hlavním hnacím motorem jsou Jiřím živě hrané bicí, melodické motivy a sekvence pak vytváří Ondřej na analogové a modulární syntezátory. Dva podmanivé proudy se na pódiu spojují v jeden nekompromisní tok elektrizující energie. V roce 2017 vydali Bratři EP Monster a následující rok singl Manual. Od vzniku v roce 2016 odehráli velké množství koncertů a festivalů, jako je např. Beseda u Bigbítu, Povaleč, Colours of Ostrava nebo Chateau Perché (F), kde jejich vystoupení sklidilo velký úspěch. V dubnu 2019 vydali singl a videoklip Monarch a zúčastnili se showcase festivalu Tallinn Music Week, kde bylo jejich vystoupení vybráno mezi deset nejlepších live acts celého festivalu. Na podzim 2019 a začátkem roku 2020 se zúčastnili showcasů jako je Nouvelle Prague, budapešťský BUSH, MENT a prestižní showcase Eurosonic Norderslag. Po něm byli vybráni mezi 16 umělců z celé Evropy na prestižní Music Moves Europe Talent Awards 2021. V únoru 2020 Bratři začali spolupracovat s uznávaným producentem elektronické hudby Hannesem Biegerem, se kterým pracovali na debutové desce, která vyšla v druhé polovině roku 2021.

AIKO

Narodila se v Moskvě, vyrostla v ČR, nyní působí v Londýně. Aiko je ovlivněna mnoha různými kulturními prostředími.

Svoji kariéru odstartovala v talentové soutěži Česko hledá Superstar. V roce 2018 vydala debutové album AIKO. Následně koncertovala na festivalech jako Sziget, Waves Vienna, Sofar Sounds Budapest nebo Praha žije hudbou, účinkovala i v televizních produkcích.

badfocus

Za projektem badfocus stojí teprve devatenáctiletý pražský producent, skladatel a multiinstrumentalista Prokop Korb. Jeho hudba představuje zvukově bohatý, intimní zážitek a snahu neustále rozšiřovat svůj vlastní hudební jazyk.

Přes svůj mladý věk badfocus ztělesňuje opravdového tvůrčího ducha, hladového po nových zvukových spektrech, beatech a melodiích. Přestože jeho hudební kořeny tvoří zejména jazz, badfocus byl silně ovlivněn mnoha žánry, od klasické hudby přes elektroniku, hip-hop až po indie-pop, které ve své tvorbě kombinuje. V každé písni tak vytváří zcela jedinečný svět, oproštěný od žánrových konvencí a tradičních postupů. Zásadním pojítkem všech skladeb je především emocionální dopad na posluchače.

Kromě vlastního projektu je členem dream-popové kapely teepee, se kterou vystupoval například na největším showcase festivalu Eurosonic Noorderslag v holandském Groningenu a předskakoval s nimi na evropském turné britskému duu Seafret.


 
Doporučujeme