středa 7. 10.
ZRUŠENO - Shina Longital a Slavo Solovic ► Analemma + I. a V. Havlovi
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Shina z Longital a Slavo Solovic uvedou na Music Infnity svůj atmosférický projekt Analemma!

Palác Akropolis se probouzí a s ním i Music Infinity. Koncertní série věnovaná nadžánrovým experimentům uvítá 7. října devítičlenné těleso ze Slovenska v čele s Shinou z Longital a skladatelem Slavem Solovicem. V Praze představí hudbu z dva roky starého alba Analemma plného mrazivých atmosférických skladeb. Stejný večer se v Paláci Akropolis představí i Irena a Vojtěch Havlovi s novým materiálem.

Minimalistický klavír, smyčce, zvonkohra, elekronika a mrazivá filmová atmosféra. Skladatel Slavo Solovic a zpěvačka ze skupiny Longital Jana „Shina“ Lokšenincová nahráli před dvěma lety pohlcující album Analemma. Deska o hledání sebe sama uprostřed hlučného světa, spojení s něčím vyšším, něčím co nás přesahuje a vede naše kroky životem, slavila velké úspěchy. Ve středu 7. října ji přijedou představit do Prahy i s devítičlenným tělesem, k němuž patří i čtyřčlenný sbor. „Vidět a slyšet nespěchající Solovicovu a Shininu hudbu naživo, v prostoru usebrání a ticha, je unikátní příležitost. Nahrávka, pojmenovaná podle trajektorie nebeských těles, je portrétem neodvratnosti a krásy. Je v ní hluboký klid a totéž žádá od posluchače,“ napsal o koncertě Analemma Petr Vizina.

Jana „Shina“ Lokšenincová patří k nejvýraznějším postavám slovenské alternativní hudby posledních dvou dekád. Vede vydavatelství Slnko Records (Katarína Máliková, Katarzia, Korben Dallas) a je dlouholetou členkou skupiny Longital, jejíž desky pravidelně sbírají výroční ceny kritiků. Se skladatelem Slavou Solovicem spolupracovala už na svém prvním sólovém albu Šinadisk (2001), o patnáct let později se potkali v rámci projektu Longital Suita (2016), kde kapelu doprovázelo smyčcové kvarteto. Solovic působil ve skupině Michala Kaščáka Neuropa, produkoval mnohé slovenské a české hudebníky (Richard Müller, Zdenka Predná, Iva Frühlingová) a složil hudbu k filmům Zostane to medzi nami nebo Čiara. Společné album Solovice a Shiny nazvané Analemma vyšlo v roce 2018 na Slnko Records. Irena a Vojtěch Havlovi mají za sebou třicet pět let společného hraní v duu. Jejich tvorba kombinuje prvky etnické a duchovní hudby, zasahuje ale i do vážnohudebních experimentů či moderního ambientu. Charakteristickým nástrojem Havlových je středověký smyčcový nástroj viola da gamba (altová a tenorová), který doplňují například tibetské mísy, piano či violoncello. Jejich věhlas dávno překročil hranice naší země – pravidelně koncertují po celém světě a vystupovali například po boku Sufjana Stevense či Clogs. Vydali čtrnáct autorských alb a na mnoha dalších spolupracovali. Zkomponovali a nahráli hudbu k šesti celovečerním filmům. Jejich hudba zní také ve stovce krátkých a dokumentárních filmů, mnoha divadelních, tanečních a multimediálních představení.

V současné době manželé Havlovi pracují na hudbě k dalšímu filmu režiséra Václava Kadrnky. Na večeru Music Infinity zahrají Irena a Vojtěch Havlovi své nejnovější skladby pro čtyřruční piano, které vznikaly během letošního roku. Po mnoha letech se také vrací k barokním nástrojům – viola da gamba tenor a viola da gamba alt, na které nahrávali svá první alba (Malé modré nic + Háta H.) a zahrají na ně své zbrusu nové skladby či také variace na hudbu z filmu Křižáček, za kterou obdrželi Českého lva.


 
Doporučujeme