pátek 16. 9.
SHORTPARIS /RU
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Do Paláce Akropolis se chystá temný postpunkový rituál se skupinou Shortparis

Ostří jako žiletka, temní jako svět kolem nich a přitom pořád hledající naději. Nikdo na dnešní alternativní scéně nezní jako Shortparis a pětice z ruského Petrohradu je na to patřičně hrdá. Jejich vystoupení jsou jako temný rituál, který do ponurých elektronických ploch a zběsilých groovů vede vrchní šaman Nikolaj Komjagin. Shortparis se svým nekompromisním mixem post-punku a kabaretu sklízí nadšení po celém světě a 16. září se představí v Paláci Akropolis.

„Ambiciózní, bombastické, neuvěřitelně přepálené, erotické, vzrušující, nesnadno zařaditelné, ale pořád k tanci a plné revolučního potenciálu,“ popisuje hudbu skupiny Shortparis britský hudební publicista John Doran z webu Quietus a rozhodně nepřehání. Z východu přichází poslední dobou mráz a destrukce, ale také kapely, která v sobě nesou naději, že ne všichni Rusové podporují zločinecký režim Vladimíra Putina. Shortparis vychází z postpunkové tradice divokého míšení žánrů, v jejich ritualistické hudbě má místo noise, elektronika, punk, ale třeba i šanson. A své koncerty hrají tak, aby měnili lidem životy.

Nikolaj Komjagin, Alexander Jonin a Pavel Lesnikov se potkali už ve svém rodném Novokuzněcku a Shortparis založili hned po přestěhování do Petrohradu v roce 2012. Tady se k nim přidali Danila Cholodkov a Alexandr Galjanov. V Rusku si pomalu budovali pověst kapely, která neuznává kompromisy, vydali několik alb a EPček, ale výrazněji se zviditelnili až díky virálnímu videu ke skladbě Strašno v roce 2018. Díky ní získali doma několik hudebních cen, píseň o úzkosti, paralýze a temných mracích stahujících se na našimi hlavami následně zabodovala i za hranicemi Ruska.

Ze Shortparis se za poslední tři roky stala vyhledávaná senzace hudebních festivalů doslova po celém světě. Jejich koncerty jsou intenzivní a vtahující, trochu divadlo a trochu umělecká performance. Shortparis nabízí posluchačům prozření skrze bolest, ale jen pro ty, kteří mají odvahu vstoupit do kultu, v jehož čele stojí osobitý zpěvák Nikolaj Komjagin, který ve svých klenutých vokálech střídá ruštinu, angličtinu a francouzštinu. „Nepřijíždíme k vám pro zábavu, našim cílem je vytvořit rituál, náboženství,“ prohlásil mozek kapely před svojí předloňskou českou premiérou v rozhovoru pro Radio Wave. A kdo viděl jejich letošní letní vystoupení na brněnském PopMesse, rozhodně bude souhlasit, že Shortparis nemluví do větru.

Když Rusko letos na konci února brutálně napadlo sousední Ukrajinu, natočili Shortparis v podstatě okamžitě videoklip k písni Jablonyj sad, který vyjadřuje jejich stanovisko ke konfliktu. Protiválečné poselství textu o mladých vojácích rukujících do nesmyslné války podtrhuje sbor veteránů 2. světové války a mrazivý obraz masového hrobu, do něhož padají jablka. Komjagin byl následně zatčen na protiválečné demonstraci a musel zaplatit pokutu deset tisíc rublů. 16. září budou Shortparis bojovat svojí hudbou proti válce v Paláci Akropolis.


 
Doporučujeme