pátek 7. 2.
ALTIN GÜN /TR/NL + BALKAN TAKSIM /RO
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

ALTIN GÜN /TR, NL

Abychom objevili nové věci, potřebujeme občas, aby nám někdo pootevřel dveře do neznáma. Altin Gün („Zlatý den“) je kapela, která drží ruku na klice těchto dveří. Jejich hudba je výbušná a přestože navazuje na tradice tradiční turecké hudby, nabízí nám její nové pojetí, s intenzitou 21. století.

Po debutovém albu „On“ z roku 2018 se nizozemsko-turecká skupina Altın Gün vrací s druhým titulem s názvem „Gece“ (Noc). Novinka posouvá kapelu mezi přední představitele globální psychedelické-rockové scény se zaměřením na anatolský rock a tureckou lidovou hudbu.

Většina písní Altın Gün je již dlouhá léta známou součástí tureckého života. Některé z nich jsou spojeny s národním symbolem, folkovým zpěvákem jménem nesené Ertaş.

"Naše písně mají dlouhou tradici a my se jimi snažíme oslovit dnešních lidí. Máme slabost pro hudbu z konce 60. a počátku 70. let se všemi hudebními nástroji a efekty, které se tehdy používali, " přiznává lídr skupiny Verhulst. " Nesnažíme se tehdejší hudbu kopírovat, ale používáme zvuky, které se nám líbí a snažíme se dát jim novou tvář.

Altın Gün oživují tureckou tradici. Elektrický saz (trojstrunová turecká loutna) a hlas Erdinc Ecevita, který má turecké kořeny, je naléhavý a výrazný. Klávesové nástroje (Jacco Gardner), kytaru (Ben Rider) a basu (Verhulst) pohánějí rytmy perkusí ( Nica Mauskovica a Gina Groeneveld)..

Jejich koncertní zapálení je vidět také ve videu, které nahrála legendární seattlovská rozhlasová stanice KEXP. Za necelých 20 minut předvedli přesvědčivý manifest, který do dnešního dne shlédlo téměř 1,5 miliónů fanoušků.

BALKAN TAKSIM /RO

Balkan Taksim přivážejí do Paláce Akropolis balkánskou bouři! Jejich stylová elektronická psychedelie propojená hutnými basovými linkami plyne z jejich kořenů v Rumunsku a na Balkáně.


 
Doporučujeme