1981 - 1995 JUNIOR KLUB

JUNIOR KLUB NA CHMELNICI. PRVNÍ ČÁST DRAMATURGIE LEGENDÁRNÍHO KLUBU, KTERÝ SE V NÁSLEDNÉ DOBĚ PODÍLEL NA PROGRAMOVÉ NÁPLNI PALÁCE AKROPOLIS A TO Z OBDOBÍ JEHO FUNGOVÁNÍ NA ADRESE: KONĚVOVA 219, PRAHA 3 ŽIŽKOV, TEL: 82 85 98. V PROJEKTU BYLO REALIZOVÁNO CCA 3.000 KONCERTŮ, DIVADELNÍCH PŘEDSTAVENÍ, VÝSTAV A EDUKATIVNÍCH KULTURNÍCH AKCÍ.   

BĚHEM SVÉHO PĚTATŘICETILETÉHO PŮSOBENÍ NA PŘEDNÍCH POZICÍCH PRAŽSKÉ KULTURNÍ SÍTĚ MĚL JUNIOR KLUB NA CHMELNICI DVĚ MÍSTA SVÉHO STÁLÉHO FUNGOVÁNÍ. PRVNÍ ADRESA BYLA NA ŽIŽKOVSKÉ CHMELNICI A TO OFICIÁLNĚ OD PROSINCE 1980 DO KONCE PROSINCE 1995. OD LEDNA 1996 DO PROSINCE 2015 BYLO JEHO STÁLÉ PŮSOBIŠTĚ NA ADRESE PALÁCE AKROPOLIS. ROZSAH ČINNOSTI JUNIOR KLUBU V PALÁCI AKROPOLIS JE DOKUMENTOVÁN V JEHO KONKRÉTNÍCH ARCHIVNÍCH PROJEKTECH: 1996 - 2015 JUNIOR KLUB + UNITED COLOURS OF AKROPOLIS + FUTURE LINE: JUNIOR STAGE TENTO ARCHIVNÍ PROJEKT (+ MIR CARAVANE) BYL ZVEŘEJNĚN PRO DOPLNĚNÍ INFORMACE O CELKOVÉM ROZSAHU ČINNOSTI JUNIOR KLUBU…

PRVNÍ DEKÁDA: ČÍM BYL A CO DĚLAL JUNIOR KLUB NA CHMELNICI: MaPA: ROZHOVOR U PŘÍLEŽITOSTI: 30 LET JUNIOR KLUBU: RADVAN PÁCL S DRAMATURGEM A ZAKLADATELEM JUNIOR KLUBU LUBOMÍREM SCHMIDTMAJEREM + PLAKÁTY: KAREL HALOUN + FOTA: BOHDAN HOLOMÍČEK + IVAN PROKOP. KAREL HALOUN: TENKRÁT NA CHMELNICI ..., PŘEDNÁŠKA PRO SYMPOSIUM U PŘÍLEŽITOSTI BIENÁLE BRNO 2006JUNIOR KLUB NA CHMELNICI: FERMAN 1983 - 1984, LISTY Z PROGRAMOVÉHO SEŠITU + NOVÁ VLNA SE STARÝM OBSAHEM.

STRUČNÝ SOUHRN PROGRAMOVÉ NÁPLNĚ JUNIOR KLUBU V OBDOBÍ PRVNÍHO DESETILETÍ ČINNOSTI, KDY JEHO DRAMATURGIE SPOČÍVALA NA ČTYŘECH ZÁKLADNÍCH PILÍŘÍCH:

A. DIVADELNÍ AKTIVITY 

1. SPOLUPRÁCE SE ZAHRANIČNÍMI DIVADELNÍMI SOUBORY: BREAD & PUPPET THEATRE /US - fenomen PETER SCHUMANN poprvé v Československu, představení, workshopy. GULF OF THE FARALLONES /US - prezentace projektu divadelní skupiny ze San Franciska a HADIVADLAMARGO LEE SHERMAN /US - . MARTHA CRISTINA BINETTI /US - . MIN TANAKA /JP - Mistr japonských tanečních umění poprvé v Československu, představení, workshopy. MOLECULAR THEATRE /JP - . SCENA PLASTYCZNA KUL /PL - scénograf, režisér, malíř, fotograf, významný a všestranný polský tvůrce LESZEK MĄDZIKSZKÉNÉ SZÍNHÁZ /HU - . TEATR 77 LODŽ /PL - přehlídky představení, festivaly, české premiéry. THEATRE LES MONTREURS D´IMAGES /CH - po dlouhých letech divadlo v cirkusovém šapitó i v Praze. THEATRO PARAVENTO LOCARNO /CH - . A další ...

2. SPOLUPRÁCE S TUZEMSKÝMI DIVADELNÍMI SOUBORY: ALFRED & SPOL.: DEKLAUNIZACE - premiéry, reprízy, projekt Ctibora Turby:"Jeho dílo lze označit za první a průkopnický český příspěvek k celosvětovému hnutí NOVÉHO CIRKUSU"DIVADLO DRAK - přehlídky inscenací, pražské premiéry. DIVADLO NA PROVÁZKU - přehlídky inscenací, projekty studiových divadel, premiéry a pražské premiéry. HADIVADLO - přehlídky inscenací, projekty studiových divadel, premiéry a pražské premiéry.

3. SPECIÁLNÍ DIVADELNÍ PROJEKTY: PRAŽSKÁ 5: MIMOTOČSKŘET CHMELOVÝ/BLUDIŠTĚ +++ DIVADLO NA OKRAJI: FAUST +++

4. AMATÉRSKÉ DIVADLO: pravidelné přehlídky amatérských divadel, premiéry, rezidentní scéna pro ANEBDIVADLO, zřizované OKD Praha 3, jehož byl Junior klub střediskem.

B. KONCERTNÍ AKTIVITY

1. KONCERTY ZAHRANIČNÍCH HUDEBNÍKŮ: "západní" koncerty nebyly v klubech politicky přípustné, tedy téměř nemožné, ale i tak se občas podařilo vystoupení některého zajímavého muzikanta nebo dokonce kapely, ale to až koncem osmdesátých let.

2. KONCERTY ČESKOSLOVENSKÝCH KAPEL: 55 z nejvýznamnějších československých kapel a interpretů osmdesátých let, respektite těch, kteří mohli alespoň v některých obdobích veřejně vystupovat. Jedná se o umělce, jejichž význam je dán nejen hudební stránkou díla, ale také širším kulturně společenským kontextem jejich tvorby. Převážná většina z nich měla na "Chmelnici" rezidentní postavení, čemuž u některých odpovídají i vysoké počty realizovaných koncertů. V některých případech však zahuštěnost vystupování a následné prodlevy dokumentují období zákazů vystupování některých interpretů, doplněné změnami názvů, následujícími po předchozím úředním zákazu veřejného vystupování, ať už byl důvodem název (nejvýrazněji u kapely Žlutý pes) nebo kapela samotná (Jasná páka/Hudba Praha nebo Letadlo/Jižní pól a řada dalších).

5P LUBOŠE POSPÍŠILA + ABRAXAS + BABALET + BEZ LADU A SKLADU + BLUES SESSION + BLUESBERRYC&K VOCAL + CLASSIC ROCK' N' ROLL BAND + COMBO FH + DUNAJ + DVOULETÁ FÁMA + DYBBUK + E + F.P.B. + FRAMUS + FUTURUM + GARÁŽ + HUDBA PRAHA + IVA BITTOVÁ + IVAN HLAS A NAHLAS + JAN BURIAN + JAN VODŇANSKÝ + JANA KRATOCHVÍLOVÁ + JASNÁ PÁKA + JIŘÍ DĚDEČEK + JIŽNÍ PÓL + KOKRMENT + KRÁSNÉ NOVÉ STROJE + KRAUSBERRY + LAURA A JEJÍ TYGŘI + LETADLO + LUCIE + MAMA BUBO + MARLENE + MARSYAS + NAHORU PO SCHODIŠTI DOLŮ BAND + NAVI PAPAYA + NEREZ + OK BAND + PANIKA + PAVEL DOBEŠ + PAVEL RICHTER + PETR SKOUMAL + PLEXIS + PRAŽSKÝ VÝBĚR + PRECEDENS + PRO POCIT JISTOTY + PROGRES ORGANIZATION + PSÍ VOJÁCI + PŮLNOC + RELAXACE + TANGO + TŘI SESTRY + UŽ JSME DOMA + VÁCLAV KOUBEK + VISACÍ ZÁMEK + VÍTKOVO KVARTETO + VITOUŠ TRIO + VLADIMÍR MIŠÍK & ETC… + VLTAVA + YOYO BAND + Z KOPCE + ŽENTOUR + ŽENY + ŽLUTÝ PES ...

Koncerty těchto kapel jsou žánrově rozděleny podle regulí tehdejšího Povolovacího řízení a to do kategorií: JAZZOVÉ KONCERTY, obsahující žánrově vše od tradičního jazzu přes jeho současné formy po alternativní hudbu, FOLKOVÉ KONCERTY, obsahující vše od folku přes folklór a písničkáře po folkrock a ROCKOVÉ KONCERTY, obsahující vše od punku a nové vlny přes reggae a ska až po blues nebo jižanský rock. Pop-music, hard rock a navazující žánry nebyly součástí dramaturgických záměrů klubu. 

3. SPECIÁLNÍ KONCERTY A HUDEBNÍ PROJEKTY: BLUES SESSION + VEČER ROZPADLÝCH DVOJIC + HANSPAULKA HRAJE NA ŽIŽKOVĚ + KONFRONTACE + HUDEBNÍ PŘEHLÍDKY + KLUBOVÉ HUDEBNÍ FESTIVALY. Obojí viz žánrové rozdělení koncertů výše.

C. VÝSTAVNÍ ČINNOST

1. VÝSTAVY probíhaly převážně v prostorách foyeru a schodiště, ale ve výjimečných případech (například: 37 FOTOGRAFŮ NA CHMELNICI) i ve všech ostatních prostorách klubu. Vystavovali zde například: ALEŠ LAMR + DAVID NĚMEC + JAN SAUDEK + JIŘÍ SOZANSKÝ + JOSKA SKALNÍK + KAREL HALOUN + MICHAEL RITTSTEIN + PETR CÍSAŘOVSKÝ + VÁCLAV BLÁHA + VIKTOR KARLÍK + ŘADA DALŠÍCH. Součástí VÝSTAV byly například i VÝTVARNÉ AKCE - PERFORMANCE ...

2. EDUKATIVNÍ VÝTVARNÉ PROJEKTY: nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším (46 vyprodaných akcí) byl cyklus přednášek spojených s projekcí tématického francouzského filmu a besedou pod názvem DĚJINY VÝTVARNÉHO UMĚNÍ, které připravoval a provázel jimi PhDr. BOHUMÍR MRÁZ

D. HUDEBNĚ INFORMAČNÍ A EDUKATIVNÍ PROGRAMY 

MONOTÉMATICKÉ HUDEBNÍ POŘADY A CYKLY + KULTURNÍ MAGAZÍNY + PUBLICISTICKÉ A POPULÁRNĚ VĚDECKÉ POŘADY. AUTORY A PRŮVODCI PROGRAMEM POŘADŮ BYLI: JAN REJŽEK + JIŘÍ ČERNÝ + JOSEF ZUB VLČEK + LADISLAV KANTOR + MILOŠ ČUŘÍK + ONDŘEJ NEFFPETR DORŮŽKA ...

PRVNÍ DEKÁDA Junior klubu fakticky vyvrcholila představeními při startu listopadové revoluce (derniéra scénického časopisu ROZRAZIL: O demokracii) v roce 1989, ale symbolicky a termínově to byl ALLEN GINSBERG a po době temna jeho famózní a svobodný návrat do Prahy. 

 

 

 
Doporučujeme