čtvrtek 28. 3.
Alexandra Hamilton-Ayres /UK + Mikoláš Růžička /CZ + Mikuláš Tichý /CZ
19:00, Klementinum
dočasně mimo provoz

info

Piano Day nebo-li Mezinárodní den piana, je celosvětová událost oslavující hru na klavír, kterou před pár lety založila skupina umělců a producentů v čele s pianistou Nilsem Frahmem. Koná se vždy 88. den v roce a letos ho společně oslavíme 28.3. v krásných prostorách Zrcadlové kaple pražského Klementina. Praha se tak připojí k několika dalším světovým metropolím.

Na letošním ročníku Piano Day Prague se představí britská multiinstrumentalistka Alexandra Hamilton-Ayres, která představí skladby z její sólové tvorby. Nové album Doma III. uvede v živé premiéře Mikoláš Růžička. A vystoupí také talentovaný objev Mikuláš Tichý jenž v loňském roce debutoval soundtrackem k divadelnímu představení Slávy dcery. Piano Day Prague vzniká ve spolupráci s iniciativou Piano Day, kulturní platformou GOODGOOD a festivalem Spectaculare.

Alexandra Hamilton-Ayres (UK) je oceňovaná filmová skladatelka a multiinstrumentalistka. Kromě hudby k celovečerním dokumentům (TISH, The Oil Machine nebo Long Live My Happy Head), vydala už dvě studiová alba. Úspěšný debut 2 years Stranger (2020) pozitivně recenzoval např. britský The Guardian a druhé sólové album Play Echoes (2022), které nahrávala společně s dívčím Her ensemble. Album bylo z velké části nahráno během dvou týdnů ve studiu v berlínského komplexu Funkhaus LEITER založeném Nilsem Frahmem a jeho manažerem Felixem Grimmem. Také tvůrci iniciativy Piano Day.

Mikoláš Růžička (CZ) hudební skladatel, ale také malíř a skvělý táta. V minulosti působil v indie-kapelách Republic of Two neboPiano. Jeho sólová tvorba je na pomezí neoklasické hudby a ambientu. V autentickém prostředí svého domácího studia nahrál už tři své sólové desky – cykly Doma I., II. a III. na kterých je zachycen přítomný okamžik volných chvílí společného času s rodinou. Poslední III. část vychází v polovině února 2024. Mikoláš je také autorem soundtracku pro český celovečerní film Do větru.

Mikuláš Tichý (CZ) student skladby na Konzervatoři Jana Deyla v Praze. Ve své tvorbě spojuje prvky klasické skladby s minimalismem skrze poetiku vlastního nazírání na svět. Ve svých instrumentálních skladbách tak vytváří snové krajiny pocitů i střízlivější rána každodennosti, dýchající svojí dynamikou a zemitostí, připomínající to, že hudba je esperantem lidských duší. Hudbu komponoval mj. k počítačové hře Her To Stay nebo k divadelní inscenaci Slávy dcery. Své debutové EP vydává na jaře 2024. Kromě vlastní autorské tvorby také tvoří v hudebním kapele Rach.


19:00 Mikoláš Růžička
19:30 Mikuláš Tichý
20:10 (přestávka / break)
20:30 Alexandra Hamilton-Ayres

Partneři Piano Day Prague: Magistrát hl. města Prahy, Prague City Tourism, Národní knihovna, Petrof.

Mediální partneři: ČRo Vltava, Radio 1 a FullMoon.


 
Doporučujeme