středa 20. 12.
ZRUŠENO - Terrible 2´s /SK
20:00, Malá scéna
dočasně mimo provoz

info
KONCERT JE Z DŮVODU NEMOCI ZRUŠEN.

Kapelu Terrible 2s založili v roce 2020 čtyři členové slovenské legendární rockové skupiny „Živé kvety“: Lucia Piussi, Agnes Lovecká, Mišo Lašán a Juraj Mironov. Rok poté natočili své debutové album „Na vrchole síl“, které kapela nahrála naživo. Album vyšlo u vydavatelství Slnko records. „NA VRCHOLE SÍL“

Sedm skladeb alba vznikalo postupně v době lockdownového období po rozpadu Živých kvetů, kdy si Agnes Lovecká (hudba) s Luciou Piussi (texty) posílaly nápady ze Zemianskych Sadov do Petržalky a zase zpátky. Základ skladeb tvoří elektronické beaty a akustická kytara. „Dá se říct, že jsme si s Luciou splnili náš hip-hopový sen, i když nakonec to vlastně až tak ortodoxní hip-hop není,“ říká Agnes. Producentem alba je Tomáš Sloboda (Le Payaco). Do kapely se postupně přidali bývalí členové Živých kvetů Michal Lašán a Juraj Mironov a baskytaristka Belinda Rašnerová.

Terrible 2s mají na albu „Na vrchole síl“ hudebně možná o něco minimalističtější projev než na dřívějších albech Živých kvetů, ale o to víc vyniknou křehké a zároveň silné texty Lucie Piussi, které přicházejí z nitra a víc než kdy jindy zaznívají osobním tónem. To je příznačné pro celou tvorbu Lucie Piussi, výraznou zpěvačku, která osobitým způsobem používá jako prostředek rap. V jejím případě je zásadní naprostá důvěryhodnost sdělení, osobní a prožité texty, v nichž šla vždycky s kůží na trh. V úvodní a titulní písni Na vrchole síl zpívá: „Som na vrchole síl a na vrchole blaha, / je to paráda / Viac, než keď som bola mladá.“ Lucia Piussi umí dokonale popsat i místa kde žije, její texty jsou plné bratislavských reálií i mikropříběhů. Třeba v písni Petržalská symfónia s variací na nejstarší československý rapový pokus skupiny Manželé Jižák: „Petržalka, Petržalka, mesto snov.“ Na albu však vstupují do hry i další reálie, vysloveně osobní a rodinné. „Projekt Terrible 2s dokazuje, že na hudební projev nelze aplikovat nějaká univerzální měřítka, a už vůbec nemá smysl u tohoto typu projevu rozpitvávat jednotlivé součásti na prvočinitele. Protože poslech alba „Na vrchole síl“ je prostě působivý, zasáhne a to je nejdůležitější,“ říká hudební kritik Ondřej Bezr.

DVĚ EP: VIANOCE a SLOVENSKOOO/ŠŤASTIE V roce 2022 vyšel singl „Vianoce“ jako součást dvojvinylu spolu s debutovým albem „Na vrchole síl“ a hned poté další EP s názvem „Slovenskooo/Šťastie“, ke kterému natočila videoklip známá režisérka Zuzana Piussi.

NOVÉ ALBUM DOTÝKAŤ SA OBLAKOV V lednu roku 2023 se v průběhu natáčení nového alba „Dotýkať sa oblakov“ ke kapele připojila baskytaristka kapely The Plastic people of the Universe, Eva Turnová, která říká: „Já jsem v Bratislavě hrála mockrát s Plastikama a různýma seskupeníma. Mám tu taky spoustu kamarádů. Ale tentokrát jsem měla takovej zvláštní pocit, že sem víc patřím. Jako by to město obživlo, i lidi jsem vnímala v ostřejších konturách. Je to i tím, jak nově vnímám slovenštinu skrz Luciiny texty, najednou je mi celej ten svět mnohem bližší. Ona je pro mě velká básnířka.“ Autorkami devíti skladeb nového alba jsou opět textařka, zpěvačka a kytaristka Lucia Piussi a skladatelka, klávesistka a houslistka Agnes Lovecká. Kompozice skladeb jsou mnohem propracovanější než na debutovém albu a je z nich cítit společnou energii všech členů kapely.

Agnes Lovecká k novému seskupení dodává: „Vždy ma bavilo sa na Evu pozerať, ale vidieť ju vedľa seba na pódiu a môcť sa oprieť o jej basu je úplne iný level. Je ako skala, ako spieva Lucia v jednej pesničke, a ja mám pocit, že sme konečne naozajstná veľká kapela.“

Nahrávání proběhlo v bratislavském studiu „The Real Music House“ za spolupráce skvělých producentů a hudebníků Roberta Pospiše a Martina Sillaye.

Oba producenti o natáčení říkají: „Nahrávanie bolo veľmi fajn, pretože sa poznáme už dlhé roky. Užili sme si to. A čo je dôležité, bolo to zábavné, bolo to o radosti zo spoločnej práce. Mám pocit, že sa pohybujeme v niečom, čo máme radi všetci, takže toto nie je len pracovná spolupráca, ale určite aj priateľská. Takže je to veľmi prirodzené. Výraznou zmenou bol príchod Evy, ktorý bol uprostred nahrávania, bolo to fajn, veľmi to zapadlo do tej celkovej produkcie. Nové nahrávky sa v zásade budovali v štúdiu.“ Celé nahrávání dokumentovala dvorní fotografka kapely Soňa Pokorná, která říká: „Spojení Lucie Piussi a Evy Turnové předvídalo podle odposlechnutých historek v různých dobách hned několik lidí z jejich blízkého okolí. Dlouho se však nedělo nic. Mně se to aktuální načasování zdá dokonalé. Kdyby to dlouho a složitě plánovaly, nikdy to tak dobře nevyjde. Když je člověk chvíli sleduje, řekl by, že ty dvě spolu hrají odjakživa.“

Koncert je podpořen Liveurope. Liveurope je první celoevropská iniciativa podporující koncertní kluby v jejich snaze pořádat koncerty začínajících evropských umělců. Projekt Liveurope je spolufinancován programem Evropské unie Kreativní Evropa.


 
Doporučujeme