pondělí 20. 5.
MALIKA TIROLIEN / CA
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Malika Tirolien Karibské kořeny s afro-funkovou energií / zpěvačka Snarky Puppy a Bokanté se svou skupinou

Z karibského ostrova Guadeloupe, který leží nedaleko Porto Rica, pochází zpěvačka Malika Tirolien. Svět ji zná z nahrávek se skupinami Snarky Puppy a Bokanté. Vedle toho zpěvačka vede neméně zajímavý sólový projekt, pohybující se na pomezí R&B, nu-soulu, funku a hip hopu, se kterým vystoupila roku 2022 v Praze před Snarky Puppy v rámci festivalu Sounds of Prague. V Paláci Akropolis představí své poslední album Higher s nominacemi na Grammy v několika kategoriích. To je druhým dílem tetralogie, založené na živlech, věnované VZDUCHU, první díl byl o ZEMI. Její majestátní hlas má neuvěřitelný rozsah, vřelý tón a fascinující kontrolu.

Karibské souostroví Guadeloupe je bývalou francouzskou kolonií, a zdejší kreolština, mateřský jazyk zpěvačky Maliky Tirolien, je mixem afrických jazyků a francouzštiny s příměsí karibštiny, tedy jazyka původních obyvatel, Karibských Indiánů. Malika tu vyrůstala v uměleckém prostředí. Její babička hrála na klavír, dědeček byl básník Guy Tirolien. Malika projevila zájem o hudbu a zpěv v útlém věku, rodiče ji přihlásili na hodiny klavíru. V roce 2001, když jí bylo 18 let, vyjela Malika do Kanady studovat hudbu na University of Montreal. V letech 2012 až 2013 zpívala Malika hlavní roli v představení světoznámého "nového cirkusu " Cirque du Soleil. Její vystoupení upoutalo pozornost Michaela Leaguea, vedoucího americké kapely Snarky Puppy, Malika se pak podílela na albu Snarky Puppy Family Dinner.

V červnu 2014 Malika vydala své první sólové album, v červenci vyjela na mezinárodní turné se Snarky Puppy, následovalo turné v Evropě, Brazílii, později v Číně a Indii. V roce 2015 Michael League vytvořil z členů Snarky Puppy skupinu Bokanté a Malika se stala její hlavní zpěvačkou. Druhé album sestavy What Heat bylo nominováno v kategorii World Music v cenách Grammy, hostoval na něm věhlasný nizozemský ansámbl Metropole Orkest.


 
Doporučujeme