pátek 17. 5.
ALYONA ALYONA /UA + SUPPORT ► HELLWANA /CZ
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Do Paláce Akropolis dorazí rapperka Alyona Alyona s „kulometnou flow“.

Nekompromisní ukrajinská rapperka Alyona Alyona se vrací do Prahy. 17. května vystoupí v Paláci Akropoli v rámci řady Femme Fatale, která představuje výrazné současné zpěvačky a hudebnice.

Finalistka letošní soutěže Eurovision reprezentovala Ukrajinu se skladbou Teresa & Maria a v Grand Finale skončila na 3. místě.

Když Alyoně Savranenko koupil její otec ve dvanácti letech Eminemovo album The Eminem Show, došlo jí, že v životě nechce dělat nic jiného než rap. Po škole se živila různými částečnými úvazky, ale když ji v roce 2018 proslavilo virální video k písni Rybky, mohla se konečně začít věnovat hudbě naplno. Od začátku své kariéry rapuje Alyona Alyona výhradně ukrajinsky a ne rusky, přesto o ní píšou oslavné články západní média jako Vogue nebo New York Times. „Její rap je rychlý jako blesk a vůbec nepotřebuje sprostá slova,“ napsal druhý jmenovaný deník.

Jestli dříve její texty s nadsázkou zpracovávávaly témata, která trápí mladé lidi – zmíněná píseň Rybky byla o tom, jaké to je být vzdálená od ideálu krásy –, aktuálně samozřejmě do její hudby zasáhla barbarská ruská invaze na Ukrajinu. Rapperka pravidelně jezdí vystupovat pro vojáky a nejnovější singl Teresa & Maria je o ženském odhodlání čelit teroru a také nutnosti spojit síly proti nepříteli. S písní, kterou nazpívala s ukrajinskou popovou zpěvačkou Jerry Heil, Alyona Alyona reprezentovala Ukrajinu v soutěži Eurovision. Probojovala se do závěrečného finále, ve kterém skončila na 3. místě!

Alyona Alyona zatím vydala čtyři studiové desky a získala si svými energickými koncerty příznivce po celé Evropě. Ne náhodou je držitelkou ceny fanoušků na hudebních cenách Music Moves Europe. V Čechách vystupuje od samotného začátku – už v roce 2019 hrála na Creepy Teepee v Kutné Hoře, v Paláci Akropolis ale ještě nikdy nebyla. Změní se to 17. května, kdy zde Alyona Alyona vystoupí v rámci série Femme Fatale.

Hellwana je rapperka, zpěvačka a performerka. Ve svých textech se věnuje vztahům, body positivity a oslavuje ženy. V září 2018 byla zvolena mezinárodní porotou jako nejslibnější hudební a progresivní počin České republiky a stala se tak vítězkou pro exportní soutěže Českého rozhlasu Radia Wave Czeching.

Má za sebou úspěšná alba Sunbeam, Phases a několik singlů. Hellwana získala pozitivní ohlasy i na zahraniční scéně. Vystoupila v USA, v Británii, ale také v Izraeli v rámci doprovodného programu soutěže Eurovision. V roce 2021 složila skladbu „Nomad's Land“ pro film Zrcadlavé tmě, režírovaný Šimonem Holým. V roce 2022 vyhrála v kategorii singl roku cenu Apollo. a ve stejném roce se podílela na dabingu a zhudebnění umělecké výstavy My Body Is Not an Island, která probíhala v Pražské Národní galerii a francouzském Muzeu současného umění v Bordeaux. V roce 2023 složila spolu s dlouholetým kamarádem a kolegou Adamem Baňasem hudbu pro divadelní inscenaci Neříkej mi Maruško!.

Press: „The Czech rapper not only has a good flow, she also speaks out for women's rights and a positive body image with her rhymes that are right for rap and neo-soul.“ Laura Aha, writer and journalist, Musikexpress

„Great voice and positive message that Czech rap and grime really needed.“ Mary C, music editor and host, Radio Wave

„Her music is lathered with slick production, waspy synths and tight percussion, all of which intertwine to form a gritty urban mix incredibly complementary to her snide vocals. Hellwana displays her multi-skilled abilities with little difficulty and maximum impact. You don't hear of many Czech hip-hop stars, but Hellwana definitely possesses all the hallmarks of one.“ Jack Parker, writer and photographer, ATL (All Things Loud) .


 
Doporučujeme