pátek 14. 4.
MATHIAS GRASSOW /DE + AROVANE /DE + live visuals Jan Hladil
20:00, CAMP
dočasně mimo provoz

info
Do CAMPu dorazí v dubnu dvojice světově uznávaných představitelů ambientu a IDM Mathias Grassow a Arovane.

Dvojkoncert německých hudebních producentů doplněný o sugestivní velkoplošné vizualizace Jana Hladila zároveň uzavře hlavní hudební část 10. ročníku festivalu Spectaculare.

Hudební mystik a klasik drone music Mathias Grassow začínal s kytarou a bicími v rockových kapelách, ale pak na přelomu sedmé a osmé dekády objevil syntezátory a s nimi točil experimentální elektroniku na pomezí německého kosmického rocku a new age. Zásadní vliv na vývoj jeho tvorby pak měl i legendární německý hudebník a hráč na tibetské mísy, již zesnulý Klaus Wiese. Od konce osmdesátek se soustředí na držené tóny, které mají podle něj potenciál měnit naše vnímání světa. Mluví o nich jako o „kosmických downloadech“ a v rozhovorech vysvětluje: „Kdybychom dokázali poslouchat hudbu i jinak než jen ušima, dostali bychom možnost percepce hudby, která jde za naši současnou představivost, rozšířené vnímání, které by obsáhlo relativitu místa a času, simultánnost minulosti, současnosti a budoucnosti.“ Grassow je dlouhodobě fascinovaný buddhismem a súfismem odkud se dostal až ke křesťanským mystikům. Vydal kolem čtyřech stovek alb, na nichž prozkoumává spirituální sílu hudby.

Berlínský hudebník Uwe Zahn vydávající hudbu pod jménem Arovane patří mezi stálice inteligentní taneční hudby. V dětství hrál na klarinet, později jako teenager dekonstruoval hiphopové beaty na gramofonech, aby se na konci osmdesátých let začal naplno věnovat elektronické hudbě. Patřil do kolektivu S.A.M. věnujícímu se improvizaci, svůj vlastní osobitý zvuk vydestiloval na deskách jako Atol Scrap z roku 1999 nebo o rok mladší Tides, kde se breakbeaty potkávají s náladovými ambientními pasážemi a field recordings. Ve své době byl srovnávaný třeba s Boards of Canada nebo Autechre. V roce 2004 opustil hudební svět, aby se do něj vrátil znovu v roce 2013. Od té doby se soustředí na sound design a vydává skoro výhradně ambientní desky. Na nich často spolupracuje se zpřátelenými hudebníky, jako jsou Taylor Deupree, Hior Chronik nebo Porya Hatami.

Vizuální umělec Jan Hladil

Jan Hladil je jeden z nejvýraznějších současných autorů české multimediální scény. Nejčastěji pracuje s laserem a generativní projekcí. Jako člen audiovizuálního labelu Lunchmeat svými živými vizuály doprovázel taková jména jako je DJ Shadow, Diplo, Murcof, Actress atd. Pro Laternu Magiku na Nové scéně Národního divadla spoluvytvářel vizuální obsah pro inscenace CUBE a ROBOT RADIUS. Nelze také opomenout jeho instalace Resonator a Quadd na Signal Festivalu. Více na janhladil.art/


 
Doporučujeme