pátek 19. 5.
THYLACINE /FR + BOWRAIN /SI
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Francouzský nadstylový hudebník Thylacine a slovinský elektronicko akustický projekt Bowrain budou prvními hosty koncertní série Music Infinity 2023! Posluchače pozvou na své zvukové výpravy v pátek 19. května v Paláci Akropolis. Po skončení koncertu na Vás čeká afterparty na Malé scéně s DJs Josef Sedloň a Chuck.

Své skladby natáčí na cestách a míchá v nich vlivy trip hopu, minimalismu a jazzu. Francouzský producent Thylacine dorazí 19. května do Paláce Akropolis jako host Music Infinity. Představí zde své nejnovější album 9 Pieces, které ho zavedlo na sever Norska, do Istanbulu nebo do Versaille. Na večeru vystoupí i slovinský hudebník Bowrain se svými něžnými kompozicemi, které míchají klavír a elektroniku.

Thylacine je původní zoologické jméno pro Tasmánského vakovlka, masožravého vačnatce, který žil v Austrálii a jehož poslední zástupce zemřel před sedmdesáti lety. Francouzský hudebník William Rezé si vypůjčil jeho jméno, aby pod ním dělal hudbu, která je zcela unikátní, a kdyby náhodou vymřela, tak nám bude chybět. Progresivní elektroniku míchá s vlivy minimalismu a trip hopu, všechno ale ještě navíc ředí svojí láskou k jazzovému saxofonu, na který hraje od dětství. Mluvit ale v souvislosti s Thylacinem o škatulkách, je dost zavádějící. Jeho hudba je především dobrodružství, ostatně vzniká skoro výhradně na cestách.

Rodák ze západofrancouzského města Angers cvičil na saxofon od svých sedmi let. Elektronickou hudbu prý Thylacine objevil, když mu bylo dvacet a hned jak se naučil skládat tracky, věděl, že se chce stát profesionálním hudebníkem. To se mu splnilo v roce 2014, kdy vydal první EPčko Blend na Intuitive Records, v té době už žil v Paříži. Jeho vzorem vždy byli géniové minimalismu Steve Reich a Philip Glass, miloval ale také experimenty s jazzem od Johna Zorna nebo náladové kompozice Massive Attack, Four Teta nebo Moderat. Thylacineova hudba se nachází na průsečíku ohledávání niterných nálad a zvukových inovací. Pohyb vpřed je ostatně zapsaný v DNA jeho hudby.

Debutové album Transsiberian natočil Thylacine v roce 2015 během dvou týdnů, které strávil na Transsibiřské magistrále. Vznikl přitom i dokument francouzské stanice France 4. „Dělal jsem zastávky a občas strávil pár dní ve městech nebo vesnicích podél magistrály. Potkával jsem lidi, objevoval okolí a nahrával zvuky a pak jsem se vrátil do vlaku a skládal z nich skladby,“ říká Thylacine o svých „sonických výletech“ a dodává: „Zjistil jsem, že chci skládat hudbu ovlivněnou přírodou a rytmem života těch, kteří žijí ve vlaku.“ Podobně vznikla o čtyři roky později i deska Roads nebo ještě o rok mladší Timeless.

Globální pandemie v posledních třech letech mu trochu zkřížila plány na větší cesty, jeho zatím poslední album 9 Pieces tak vznikalo na kratších výletech obvykle jen po Evropě. Objevuje na nich prostory Versailleského zámku, Bosporský průliv v Istanbulu nebo cestuje lodí na sever Norska. „V Thylacinových rukou se tracky propojují do patchworkové koláže, která nakonec odhalí jednotnost ve své lidskosti,“ napsal o desce portál Loud and Quiet.

Thylacine zahraje svůj debutový koncert v České republice 19. května v Paláci Akropolis. Francouzský skladatel, saxofonista a cestovatel dorazí do Prahy na pozvání Music Infinity. Společnost mu na večeru bude dělat slovinský hudebník Bowrain. Ten absolvoval hudební vzdělání v Holandsku a USA, debutoval v roce 2014 albem Far Out a do dnešního dne vydal tři dlouhohrající desky, na kterých něžné klavírní skladby doplňuje decentní elektronikou. Bowrain natáčel nebo hrál s hudebníky, jako jsou Shabaka Hutchings, Tom Herbert nebo Denis Beganović a koncertoval po celém světě. Letos v dubnu vydal desku Heal Me, na níž představuje hudbu jako léčivou sílu a náplast na traumata.

Tuto akci podporuje Liveurope. Liveurope je první celoevropská iniciativa podporující koncertní kluby v jejich snaze pořádat koncerty začínajících evropských umělců. Projekt Liveurope je spolufinancován programem Evropské unie Kreativní Evropa.


 
Doporučujeme