Stagiona

Reprízy toho nejlepšího z divadelních premiér Paláce Akropolis.

 

Současnou divadelní dramaturgii Paláce Akropolis lze rozdělit na dva hlavní proudy:

První souvisí s autorským divadlem žánrově zařaditelným do tanečního, fyzického, vizuálního a novo-cirkusového divadla. Druhý je žánrově zařaditelný do činohry s velkým přesahem k experimentálním tendencím. 

HISTORIE PROJEKTU: PODÍVÁME-LI SE DO JEHO ÚPLNÝCH ZAČÁTKŮ, TAK VIDÍME NEJEN DLOUHÝ VÝVOJ PO JEDNOTLIVÝCH STUPÍNCÍCH POMYSLNÉHO SCHODIŠTĚ, ALE PŘEDEVŠÍM „DOSPÍVÁNÍ“ CESTOU K JEHO SOUČASNÉ PODOBĚ. PŮVODNĚ SE JEDNALO O PODPŮRNÝ PROJEKT, KTERÝ MĚL DOPLŇOVAT AKTIVITY DIVADEL PRAŽSKÉ 5 V PALÁCI AKROPOLIS. PREZENTOVAL TAK PRÁCI DIVADEL A FESTIVALŮ JAKO NAPŘÍKLAD: ČINOHERNÍ KLUB + DIVADELNÍ SPOLEK KAŠPAR + DIVADLO JÁRY CIMRMANA + DIVADLO NA TAHU + DIVADLO VIZITA + DIVADLO VRATA + HADIVADLO + KLICPEROVO DIVADLO HRADEC KRÁLOVÉ + TANEC PRAHA + VÁCLAV HAVEL: SPISOVATEL A DRAMATIKVĚRA ŘÍČAŘOVÁ A FRANTIŠEK VÍTEK + ŘADA DALŠÍCH …

STÁLE SE SNIŽUJÍCÍ POČET PŘEDSTAVENÍ DIVADEL PRAŽSKÉ 5 SI VYNUTIL HLEDÁNÍ JINÉ TVÁŘE PROJEKTU. A TAK S NOVÝM MILÉNIEM JE JEHO POZORNOST JIŽ PLNĚ ZAMĚŘENA NA PREZENTACI PRÁCE AKTUÁLNÍ MLADÉ DIVADELNÍ GENERACE.

ZAČÁTKEM PRVNÍHO DESETILETÍ NOVÉHO STOLETÍ PROJEKT DO ZNAČNÉ MÍRY „ODPOČÍVAL“, ALE TO PŘEDEVŠÍM PROTO, ŽE PŘEVÁŽNÁ ČÁST DIVADELNÍ PRODUKCE PALÁCE AKROPOLIS BYLA V TÉ DOBĚ SOUSTŘEDĚNA VE SPECIÁLNÍM PROJEKTU: 1999-2003 MENSCH UND TECHNIK. PO JEHO UKONČENÍ TAK PROJEKT STAGIONA MOHL DOSTAT VĚTŠÍ PROSTOR, ČEHOŽ JEHO DRAMATURGOVÉ VYUŽILI DO TÉ MÍRY, ŽE SE KONCEM DESETILETÍ SVÝM VÝZNAMEM PROPRACOVAL MEZI PÁTEŘNÍ PROJEKTY PALÁCE AKROPOLIS. V TÉ DOBĚ BYLY TAKÉ POLOŽENY ZÁKLADY SOUČASNÉ TVÁŘE PROJEKTU. JEHO PRODUKCE BYLY V TÉ DOBĚ ROZDĚLENY DO TŘÍ ČÁSTÍ. PRVNÍ TVOŘILY REPRÍZY PREMIÉR VZNIKLÝCH VE VLASTNÍ PRODUKCI POD HLAVIČKOU DIVADLO V PALÁCI AKROPOLIS, NAPŘÍKLAD PŘEDSTAVENÍ: HANA A HANA + SMRT V RŮŽOVÉM, NEBO RŮZNÉ JEDINEČNÉ PROJEKTY, NAPŘÍKLAD: DIVADELNÍ MATCH + LISTOVÁNÍ + MATAPA NA KREV + MILOSTNÝ TROJÚHELNÍK + MONOSKOP + ŘADA DALŠÍCH. DRUHOU SKUPINU TVOŘILA PŘEDSTAVENÍ DIVADELNÍCH SOUBORŮ, KTERÉ SI INTENZITOU SPOLUPRÁCE S PALÁCEM AKROPOLIS VYTVOŘILY V NĚKTERÉM OBDOBÍ REZIDENTNÍ POSTAVENÍ V JEHO DIVADELNÍ DRAMATURGII, S ČÍMŽ SOUVISELO I PREMIÉROVÁNÍ A REPRÍZOVÁNÍ KONKRÉTNÍHO PROJEKTU NEBO VÍCE PREMIÉR CHYSTANÝCH NOVÝCH PŘEDSTAVENÍ NĚKTERÝCH DIVADEL, KTERÉ BYLY REPREZENTOVÁNY SOUBORY JAKO: DÉCALAGES + DIVADLO CONTINUO + DIVADLO COŽE? + DIVADLO DEMAGO + DIVADLO NIE + KABARET CALIGULA + SPITFIRE COMPANY + TANTEHORSE + TEATR NOVOGO FRONTA + TROS SKETOS + ZBROŽEK COMPANY + ŘADA DALŠÍCH. PRÁCI TĚCHTO UMĚLCŮ PAK V RÁMCI PROJEKTU REPREZENTATIVNĚ DOPLŇOVALI JEHO ZVLÁŤNÍ HOSTÉ. TATO LÍNIE PREZENTUJE UMĚLCE A SOUBORY, JAKO NAPŘÍKLAD: ADÉLA STODOLOVÁ + BÍLÉ DIVADLO + ČINOHERNÍ STUDIO ÚSTÍ NAD LABEM + DIVADLO DRAK + DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU + DIVADLO NABLÍZKO + DIVADLO SKUTR + DIVADLO V 7 A PŮL + HADIVADLO + JIŘÍ POKORNÝ + VŠMU BRATISLAVA + ŘADA DALŠÍCH.

NÁSLEDNÉ DESETILETÍ KONČÍCÍ ROKEM 2020 BYLO PRO DIVADLO FAKTICKY UZAVŘENO V JEHO MĚSÍCI BŘEZNU COVIDEM-19. TOMU VŠAK PŘEDCHÁZELO DESET LET ÚSPĚŠNÉHO ROZVOJE PROJEKTU. POUŽIJEME-LI STEJNÉ ČLENĚNÍ, JAKO V PŘEDCHOZÍM ODSTAVCI, TAK PRVNÍ SKUPINU REPREZENTUJÍ PŘEDSTAVENÍ A PROJEKTY: CIRKOPOLIS + ČEZKO FOREVER + MAFIÁNSKÁ OPERA + NEKROPOLIS + ONEHAND JACK + DALŠÍ. DRUHÁ A NEJPOČETNĚJŠÍ ČÁST PŘEDSTAVENÍ JSOU REPRÍZY PREMIÉR DRAMATURGICKY ETABLOVANÝCH SOUBORŮ A PROJEKTŮ: DIVADLO COŽE? + FEKETE SERETLEK + KABARET CALIGULA + MILOSTNÝ TROJÚHELNÍK + SPITFIRE COMPANY + TAKING OFF COMPANY + TANTEHORSE + TEATR NOVOGO FRONTA + TROS SKETOS + VERTEDANCE + DALŠÍ. A HOSTUJÍCÍ DIVADLA A PROJEKTY: 7 PÁDŮ HONZY DĚDKA + CIRQUEON + DIVADLO BUFET + DIVADLO PETRA BEZRUČE + ORCHESTR BERG + PETR VANĚK + PŘÍŠTÍ VLNA/NEXT WAVE + RIDINA AHMEDOVÁ, MILLI JANATKOVÁ, ANTONIA NYASS + SILENT LOVE + SONGFEST + DALŠÍ. DŮRAZ NA TVORBU PRO DĚTI A MLÁDEŽ JE KLADEN V KAŽDÉM Z PROJEKTŮ PALÁCE AKROPOLIS, KTERÝ TO SVÝM ZAMĚŘENÍM UMOŽŇUJE. V TOM DUCHU A OBDOBÍ TAK I PROJEKT STAGIONA ROZŠÍŘIL SVÉ AKTIVITY O SPOLUPRÁCE NAPŘÍKLAD SE SOUBORY: GEISSLERS HOFCOMOEDIANTEN + SQUADRA SUA + TANEČNÍ STUDIO LIGHT + DALŠÍ, MEZI NIMIŽ JE URČITĚ JEŠTĚ NUTNÉ PŘIPOMENOUT VŽDY PRVNÍ VÁNOČNÍ DÁREK PRO NATĚŠENÝ A PLNÝ SÁL: ŠTĚDRODENNÍ POHÁDKA. VÝČET LZE PRO ÚPLNOST TAKÉ PREZENTOVAT UVEDENÍM PĚTI DRAMATURGICKY NEJČASTĚJI FREKVENTOVANÝCH DIVADEL A TO VÝČTEM PREMIÉR A REPRÍZ JEJICH DIVADELNÍCH PROJEKTŮ A PŘEDSTAVENÍ. FEKETE SERETLEK A PŘEDSTAVENÍ: KAR + RAT + DALŠÍ. KABARET CALIGULA A PŘEDSTAVENÍ: HAMLET/PŘÁNÍ ZABÍT + JAN HUS/VZKŘÍŠENÍ + ZKÁZA VESMÍRNÉ LODI LIBIDO + ZLÝ VEČER + TRENAŽÉR LIDSTVÍ + PANZERFAUST + DALŠÍ. SPITFIRE COMPANY A PŘEDSTAVENÍ: ČERNÝ SMÍCH MEDÚZY + CHAPLINŮV PROCES + BAD CLOWNS + KREVETY A‘ LA INDIGO + ANTIWORDS + VLADIMÍR MACBETIN + VYPRAVĚČ + FRAGMENTY MILOSTNÝCH OBRAZŮ + MISS AMERIKA + DALŠÍ. TANTEHORSE A PŘEDSTAVENÍ: MARNÁ LÁSKA + LIGHT IN DARKNESS + TANTEHORSE + SOUKUP SOUKUP + NAFOUKNUTÝ SVĚT + DENÍK RADIKÁLNÍHO INTROVERTA + EMERGENCY DANCES + DALŠÍ. TEATR NOVOGO FRONTA A PŘEDSTAVENÍ: POUZE REPRÍZY A PŘEDPREMIÉRA PŘEDSTAVENÍ ER.

V PŘEHLEDECH DIVADEL JSOU HESLA ŘAZENA PODLE ABECEDY, NE PODLE VÝZNAMU PRO PROJEKT A JEHO PRŮBĚH.

L.S., ŘÍJEN 2020 

 

 
Doporučujeme