středa 22. 11.
PEPPE VOLTARELLI /IT
20:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Peppe Voltarelli v Česku

Peppe Voltarelli je významný kalábrijský zpěvák, skladatel, herec a spisovatel se srdečným vztahem k Česku. V rámci svého listopadového vystoupení také představí své nejnovější album “La grande corsa verso Lupionòpolis”. Tento italský umělec se vrací pravidelně do České republiky, kde jsou jeho vystoupení pro posluchače vždy skvělým hudebním zážitkem. Co můžete očekávat a na co se těšit? Charizmatický hlas, bravurní a temperamentní italskou kytaru, spoustu energie a příběhů v jeho hudbě, která je fúzí rocku, punku a kalabrijské lidové hudby.

Počátek jeho koncertování v ČR se datuje do roku 2004, kdy byl na pražském filmovém festivalu uveden dokumentární film “Doichlanda” režiséra Giuseppe Gagliardiho, v němž Voltarelli vystupuje jako autor hudby a zároveň interpret v tomto svérázném filmovém pátrání po Italech, kteří emigrovali do Německa. O rok později, na tomtéž festivalu MOFFOM, byl uveden film “La vera leggenda di Tony Vilar” téhož režiséra, s Voltarellim opět jako autorem soundtracku a hlavním protagonistou příběhu pátrání po melancholickém zpěvákovi italského původu, který záhadně zmizel poté, co dosáhl mezinárodního úspěchu s písní “Cuando calienta el sol”. V roce 2010 získalo jeho album “Ultima notte a Malá Strana” (ve stejnojmenné písni účinkuje česká zpěvačka Ester Kočičková) prestižní ocenění Targa Tenco. V roce 2014 se píseň “Matka Měst”, česká reinterpretace písně “‘Sta città”, kterou přeložil Michal Horáček a která je součástí alba Františka Segrado “Segrado”, dostala na několik týdnů na první místo české hitparády. Důkazem dlouhodobého a významného vztahu k českému publiku je řada koncertů, které se v průběhu let konaly například v Praze (Festival MOFFOM, 2004; Festival autorského šansonu, 2008; United Islands of Prague, 2008; Jazz Dock, 2013 a 2017; Studio DVA, 2015; Svět knihy, 2022), Brně (Skleněná louka, 2017), Dyjicích (Kulturní domeček, 2011), Litoměřicích (Festival Litoměřický kořen, 2009 a 2015; Hospoda U letního kina a letní kino, 2017 a 2022), Teplicích (Jazz Club Teplice, 2011 a 2017), Třebotově (Open Air Festival Třebotovská řeka, 2009) a Ústí nad Labem (Mumie, 2013; Veřejný sál Hraničář, 2017) a objevil se také v rozhlasovém vysílání Radia Wave (Český rozhlas, 2008), tak v televizním vysílání – ArtCafé (Český rozhlas Vltava, 2017) a Kultura+ (ČT24, 2017). Speciální playlist “Live in Czech Republic” se všemi bootlegy, živými vystoupeními a rozhovory, které italský zpěvák a skladatel natočil na české půdě, jsou k dispozici na jeho oficiálním kanálu YouTube (https://www.peppevoltarelli.eu/…zechrepublic).

Nové album 2023

Peppe Voltarelli se vrací s “La grande corsa verso Lupionòpolis”, novým albem dosud nevydaných skladeb, které je k dispozici na všech digitálních platformách od 26. května 2023 a které vydává vydavatelství Visage Music. Kalabrijský zpěvák a skladatel představuje svou novou sbírku písní, kterou v New Yorku nahrál Marc Urselli (tři ceny Grammy a spolupráce s Lou Reedem a Nickem Cavem) v historickém manhattanském studiu EastSide Sound a umělecky ji produkoval a aranžoval losangeleský italský klavírista Simone Giuliani (na kontě má produkce s Andreou Bocelli a Londýnským symfonickým orchestrem). Album, které obsahuje deset nových skladeb včetně osmi písní v kalabrijském dialektu, jedné v italštině a instrumentálního valčíku, bylo nahráno v únoru loňského roku a podíleli se na něm mezinárodně uznávaní hudebníci Davin Hoff (kontrabas), Jake Owen (kytary), Stephane San Juan (bicí), Mauro Refosco (perkuse) a Eleanor Norton (violoncello), Dough Wieselman (saxofon a klarinet) a Amy Denio (zpěv).

Album doprovází videoklip k písni “Nun signu sulu mai” (https://www.youtube.com/watch?…), který byl natočen v brooklynské čtvrti Red Hook v režii Giacoma Triglia (Brunori Sas, Jovanotti, Lucio Dalla, Måneskin). V písni hostuje zpěvačka a multiinstrumentalistka ze Seattlu Amy Denio z The Tiptons Sax Quartet.

Poté, co bylo 26. května 2023 vydáno digitálně a umístilo se na druhém místě v konečném pořadí soutěže Premio Tenco v kategorii nejlepší album v dialektu, přichází “La grande corsa verso Lupionòpolis” konečně i ve fyzické podobě. Nakladatelství Todo Modo Publishing ve spolupráci s vydavatelstvím Visage Music totiž navrhlo a vydalo speciální box, který obsahuje CD s albem a knihy s texty písní a deseti dosud nepublikovanými povídkami. Kromě koncertů (kde se jako dárek navíc zdarma rozdává brambora z kalabrijského pohoří Sila) je nyní možné tento speciální komplet zakoupit online (https://www.peppevoltarelli.eu/bandcamp).

Peppe v Itálii a ve světě

Od roku 1990 působil jako zakladatel, zpěvák a lídr kultovní skupiny Il parto delle nuvole pesanti, která představovala fúzi rocku, punku a kalabrijské lidové hudby. Po odchodu z této formace vydal jako sólový umělec sedm studiových alb, čtyři soundtracky k filmům a dva živé koncerty. Třikrát vyhrál cenu Targa Tenco, a to v roce 2010 za album “Ultima notte a Malá Strana” jako nejlepší album v dialektu, v roce 2016 za album “Voltarelli canta Profazio” a v roce 2021 za album “Planetario”, obě jako nejlepší interpretační album. Byl hlavním aktérem a spoluautorem scénáře k filmu “La vera leggenda di Tony Vilar” režiséra Giuseppe Gagliardiho, prvního italského dokumentárního filmu. Může se pochlubit spoluprací s osobnostmi jako jsou: Claudio Lolli, Teresa De Sio, Sergio Cammariere, Otello Profazio, Roy Paci, Carmen Consoli, Bandabardò a Amy Denio. Díky své intenzivní koncertní činnosti hrál ve 23 zemích světa a jeho desky vyšly v Evropě, Argentině, Kanadě a Spojených státech.


 
Doporučujeme