ŽIŽKOV SOBĚVirtuální prohlídkaFacebookYouTubeAGalerieNewsletter English

zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Spectaculare

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

další akce
ERASED TAPES S.C. ► MASAYOSHI FUJITA /JP + MICHAEL PRICE /UK + RIVAL CONSOLES /UK
27/01/2016 19:00, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Palác Akropolis bude 27. ledna hostit showcase proslulého vydavatelství Erased Tapes. Představí se na něm japonský vibrafonista Masayoshi Fujita se svými křehkými melodiemi kombinujícími jazz a ambient. Pražskému publiku představí ceněnou letošní desku Apologues. Britský skladatel Michael Price si získal proslulost hudbou k filmu Potomci lidí a poslední roky je úzce spojený s populárním seriálem Sherlock, za nějž obdržel i cenu Emmy. V jeho diskografii ale najdeme i nahrávky autorských skladeb spadajících do ranku moderní klasické hudby. A právě ty přiveze do Prahy a představí jí coby duo. S filmovou hudbou má zkušenosti i jeho krajan Rival Consoles alias Ryan Lee West, který ale jinak staví svoje náladové skladby na beatových konstrukcích a syntezátorech. Hudební tisk ho označuje za žánrového souputníka Jona Hopkinse nebo Kiasmos.

Masayoshi Fujita (JP) Vibrafon bývá obvykle vnímán jen jako doplňující a nepříliš důležitý instrument, v tvorbě japonského hudebníka Masaoyshi Fujity se ale stává hlavním hrdinou. Na jeho albech Stories a Apologues stojí křehké melodie vibrafonu v centru náladových ambientních kompozic, které si vypůjčují postupy z jazzu i soudobé vážné hudby. Dýchá z nich ale také japonský smysl pro uměřenost, jako kdyby Fujita vážil použití každého tónu na lékárenských váhách. Fujita se zjevil na hudební scéně v polovině minulé dekády, kdy pod přezdívkou El Fog vydal dvě desky propojující vibrafon s dubem a minimalistickým downtempem. V roce 2010 natočil s německým experimentátorem Janem Jelinekem album Bird, Lake, Objects, kde jeho vibrafon asistuje psychedelickým hrátkám se smyčkami a glitchovými zvuky. Oba hudebníci spolu také často koncertovali a záznam jejich improvizací je slyšet na nahrávce Do You Know Otahiti?. Fujita má za sebou také společné album s mezinárodním improvizačním tělesem v čele s kanadským basistou Derekem Shirleyem. Fujitův debut pod vlastním jménem nazvaný Stories (2012) se vyznačuje bezmála puristickou čistotou vibrafonového tónu a centrálním bodem desky je dvanáctiminutová kompozice Story of Waterfall, v níž jeho nástroj maluje zvuky padající vody. Desku s ním natáčel tým japonských hudebníků mezi nimiž byla i Hoshiko Yamane, houslistka současné podoby Tangerine Dream. Výtečně hodnocené album Apologues z roku 2015 už vyšlo na kultovní londýnské značky Erased Tapes. Fujitův vibrafon zde doplňují decentní smyčce a dechy od hostujících spoluhráců, které si v Berlíně usazený japonský multiinstrumentalista však sám aranžoval.

Diskografie: El Fog – Reverberate Slowly (Moteer, 2007) El Fog – Rebuilding Vibes (flau, 2009) Masayoshi Fujita & Jan Jelinek – Bird, Lake, Objects (Faitiche, 2010) Masayoshi Fujita – Stories (flau, 2012) Masayoshi Fujita – Apologues (Erased Tapes Records, 2015)

Michael Price (UK) Britský skladatel Michael Price je poslední roky spojovaný hlavně s populárním seriálem Sherlock a za hudbu pro něj obdržel v roce 2014 cenu Emmy. V jeho bohaté diskografii ale najdeme i nahrávky autorských skladeb spadajících do ranku moderní klasické hudby. A právě ty přiveze do Prahy a představí je ve dvojici s čelistou Peterem Gregsonem. Skladatel, aranžér a producent Michael Price začal svoji kariéru v devadesátých letech hudbou pro představení moderního tance. V roce 1996 ho skladatel Michal Kamen pozval na práci k filmu Horizont událostí, kterým startuje Priceova dlouholetá soundtracková kariéra ať už jako autora či hudebního editora. V druhé roli je podepsaný třeba pod snímky Potomci lidí, Láska nebeská nebo pod trilogií Pán prstenů. O roku 2010 spolupracuje s Davidem Arnoldem na seriálu stanice BBC Sherlock, za nějž byli čtyřikrát nominovaní na cenu Emmy, aby si ji konečně odnesli v roce 2014. V posledních letech se jméno Michael Price objevuje i v souvislosti se současnou vážnou hudbou. V roce 2012 vydal na značce Erased Tapes svoji kompozici A Stillness a o tři roky později se na stejném labelu představil debutovým dlouhohrajícím albem Entanglement. Price pojal svoji debutovou autorskou desku jako zatěžkávací zkoušku svých skladatelských možností. Něžnější minimalistické skladby s klavírem se zde střídají s materiálem s bombastickými „soundtrackovými aranžemi“, jsou zde ale i pasáže s elektronikou či skladby využívající terénní nahrávy. „Zní to jako album vážné hudby pro 21. století.“ napsal o nahrávce blog A Closer Listen a časopis Rolling Stone zařadil Michaela Pricea mezi nejvýraznější debutanty roku 2015. Diskografie: Michael Price – A Stillness EP (Erased Tapes, 2012) Michael Price – Entanglement (Erased Tapes, 2015)

Rival Consoles (UK) Vydavatelství Erased Tapes Records se zaměřuje převážně na projekty spojené se současnou post-klasickou hudbou, londýnský producent Ryan Lee West aka Rival Consoles se svými elektronickými beaty a syntezátory trochu ze všech těch smyčců a klavírů rozhodně vyčuhuje. Nenechme se ale zmást prvním dojmem, s kolegy jako jsou Nils Frahm a Peter Broderick má víc společného, než se zdá – spojuje je třeba cit pro atmosféričnost hudby. Nakonec skladby Rival Consoles se také rodí u tradičních akustických nástrojů. Možná i proto zní jeho elektronické tracky tak lidsky a organicky, podobně jako třeba nahrávky Jona Hopkinse, s nímž bývá často srovnáván.

West byl vůbec prvním umělcem, kterého Erased Tapes vzali pod svá křídla. Tehdy si ale ještě říkal Aparatec. Jeho první nahrávky z konce minulé dekády (EPčko The Decadent) spadaly do bláznivého breakcore a chiptune, první album IO z roku 2010 už ale míchalo „seriózní“ electro a IDM a do jeho hudby začaly pronikat i vlivy post-rocku. Ostatně West přiznává, že rocková hudba měla u něj vždy přednost před tou klubovou a vypůjčuje si z ní epičnost. Následný počin Kid Volo mu masteroval Nils Frahm a loňský Howl je majstrštyk experimentální elektroniky, který se špatně škatulkuje. „Tohle je perfektní, minimalistický, počítačový sourozenec hudby Nilse Frahma nebo Ólafura Arnaldse, stejné srdce, stejná duše a stejná historie, jen je všechno hrané na jiné nástroje.“ Napsal o desce portál The 405. Ke živáku Rival Consoles patří i jeho vlastní vizuály, které samozřejmě přiveze i do Prahy.

Diskografie: IO (Erased Tapes, 2010) Kid Volo (Erased Tapes, 2011) Howl (Erased Tapes, 2015)

Masayoshi FujitaMasayoshi FujitaMichael PriceRival ConsolesRival Consoles
Masayoshi Fujita
Masayoshi_fujita_photo_by_alexander_schneider_photography__1__web_event
 
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o .