čtvrtek 4. 4.
HABIB KOITE /ML
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Habib Koité se vrací do Prahy

Jeden z nejuznávanějších afrických hudebníků kytarista Habib Koité, vystoupí v pražském Paláci Akropolis.

Magazín Rolling Stone o něm píše jako o největší popové hvězdě Mali a jeho hru na kytaru srovnává s Jimi Hendrixem a Steviem Ray Vaughnem.

Malijský kytarista a zpěvák Habib Koité je jedním z nejpopulárnějších a nejuznávanějším hudebníkem Afriky

Habib Koité spojuje různé styly malijské hudby a svým přístupem k hudbě odráží zájem o všechny druhy hudby. Získal silnou fanouškovskou základnu tím, že integruje rockové a lidové zvuky západního světa, aniž by opomněl své kořeny.

Magazín Rolling Stone o něm píše jako o největší popové hvězdě Mali a jeho hru na kytaru srovnává s Jimi Hendrixem a Steviem Ray Vaughnem.

Habib Koité se svojí skupinou Bamada vystoupí 4. dubna 2019 v pražském Paláci Akropolis.

Habib Koité pochází z vážené africké rodiny Khassonké. Lásku k hudbě zdědil po svém dědovi, který hrál na kamele n’goni, tradiční čtyřstrunný nástroj lovců z malijského kraje Wassolou. „Nikdo mě neučil zpívat nebo hrát na kytaru,” vysvětlluje Habib „odkoukal jsem to od rodičů a nějak to na mně ulpělo.” Měl se stát inženýrem, ale na naléhání strýce, který rozpoznal jeho hudební talent, se rozhodl pro studium na National Institute of Arts (INA) v Bamaku v Mali. Za pouhých 6 měsíců, v roce 1978, se stal dirigentem prestižní školní kapely INA Star. Po 4 letech, v roce 1982, absolvoval školu jako nejlepší student. Byl natolik talentovaný, že mu INA okamžitě nabídla místo pedagoga.

Už za studií měl Habib možnost vystupovat a hrát s řadou uznávaných malijských umělců včetně Kélétigui Diabaté a Toumani Diabaté. První album s názvem Muso Ko natočil se svou kapelou Bamada v roce 1995. Album sklidilo úspěch, stejně jako následující Ma Ya, vydané v roce 1998. V roce 2001 vyšlo album Baro, poté dvojalbum záznamů z koncertů Foly! Live Around the World a v roce 2007 jedno z jeho nejznámějších a nejoblíbenějších alb s názvem Afriky


 
Doporučujeme