pondělí 28. 8.
PERE UBU, DAVID THOMAS, GARTH KNOX, NILS OKLAND
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Mezinárodní festival Prague Music Performance vás zve na jednodenní letní festival, který se uskuteční 28. srpna v Paláci Akropolis. V rámci programu vystoupí legendární skupina Pere Ubu v čele s Davidem Thomasem, a dále Garth Knox a Nils Okland, kteří kromě koncertů se svými ansámbly budou vést workshopy a přednášky.

Garth Knox je v popředí scény nové hudby v mnoha ohledech. Díky zkušenostem, které získal jako violista v Arditti Quartetu a Ensemblu Intercontemporain a z těsné spolupráce s mnoha předními soudobými skladateli, se stal ojedinělým interpretem hudby mnoha stylů včetně minimalismu. Knoxův Saltarello Quartet má ve svém repertoiru úpravy písní Hildegardy von Bingen, Guillama de Machauta, skladby barokního skladatele Marina Maraise, úpravy irských lidových písní a skladby současných avantgardních skladatelů Johna Zorna a Kaiji Saariaho.

Nils Okland je houslista s novátorským přístupem v hudbě. Svou hudbu popisuje jako „hybrid mezi poezií lidové hudby a energií punku“. Okland vydal na značce ECM čtyři alba, sólovou desku ,Monograph´, v duu se Sigbjornem Apelandem desku ,Lysoen´a desky ,Lumen Drones´(2014) a ,Kjolvatn´ (2015) s Nils Okland Bandem. Pro Rune Gramofon natočil před spoluprací s ECM dvě alba. Pravidelně hraje s klasickými, folkovými, rockovými a jazzovými muzikanty, například v kapele 1982 zaměřené na improvizaci a v rockovém triu Lumen Drones.

Svým zvukem a přístupem se Pere Ubu řadí k takovým avantgardním legendám, jakými jsou The Residents, Captain Beefheart či John Zorn. Jedna z nejoceňovanějších alternativních a experimentálních kapel vůbec byla založena v Clevelandu v roce 1975. Svou tvorbou předznamenali novou vlnu a postpunk. V Čechách se k nim jako ke svému vzoru hlásí např. Už jsme doma nebo Mikoláš Chadima. Hlavním poznávacím znakem skupiny je zpěvák David Thomas, který v minulosti v Praze představil i své další projekty, např. Two Pale Boys. Za dobu svého působení Pere Ubu vydali více než 20 alb. Na svém pražském vystoupení zahrají nejen hudbu z posledního alba Carnival of Souls z roku 2015, ale i zcela novou tvorbu z připravované desky s názvem 20 Years In A Montana Missile Silo.


 
Doporučujeme